پزشک در چند کلمه :

پزشک بیماران را ویزیت کرده، بیماری و عفونت را تشخیص داده و درمان می کند. یک پزشک باید دلسوز و مسؤلیت پذیر باشد. نیاز است که به افراد آرامش داده و اعتماد آنها را بدست آورد. برخی از آنها همچون پزشکان جراح باید تحت فشار کار کنند و تصمیمات سریع بگیرند.

 

شما به عنوان چشم پزشک باید قادر باشید که به بیماران مضطرب، آرامش داده و از یک سری ابزار مخصوص برای سنجش بینایی افراد استفاده کنید سپس مشکل را تشخیص و توصیه های لازم را ارائه دهید و یا اقدامات لازم را برای رفع مشکل بیمار انجام دهید.

 

چشم‌پزشکی شاخه ای از پزشکی است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم سر و کار دارد. یک متخصص چشم در تشخیص و درمان بیماریهای طبی و جراحی چشم انسان مهارت دارد . چشم انسان می‌تواند دچار حوادث و  بیماریهای مختلف گردد  مانند نزدیک بینی ،  پیرچشمی،  کوررنگی، گل مژه، دکولمان شبکیه و ... از آنجا که چشم ‌پزشکان بر روی چشم جراحی هم انجام می دهند این تخصص، تخصصی جراحی و طبی است.

 

با استفاده از دانشی که در مورد بیماریهای چشمی دارید اگر ناهنجاری مشاهده کنید  باید فرد را درصورت لزوم به متخصصان مربوطه یا جراح چشم ارجاع دهید.

 

کار شما معمولا به صورت تمام وقت بوده و البته انجام کار پاره وقت هم امکان پذیر است. محل کار شما نیز در مطب های بیمارستان ها، مراکز درمانی و یا مطب شخصی می باشد.

 

 

 

 

 

 وظایف پزشک

تشخیص بیماری ها  به این معنا که پزشک بر اساس دانش خود که از دانشگاه و مطالعه 

کتاب های تخصصی پزشکی به دست آورده و تجارب تشخیص ها و معالجه های قبلی 

نسبت به تشخصی بیماری مریض اقدام می کند. در بسیاری از اوقات برای تشخصی بیماری از آزمایشات پزشکی و عکس برداری نیز بهره می گیرد.

توصیه های درمانی گاهی ممکن است پزشک فارغ از تجویز دارو  تنها نسبت به ارائه توصیه های کلی اقدام نماید.

تجویز دارو  تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه توسط وی صورت پذیرد.

انجام جراحی ها در صورتی که یک پزشک دارای تخصص و مجوز انجام عمل جراحی باشد، عمل جراجی نیز انجام می دهد.

ارجاع بیمار به متخصصان دیگر برای آزمایش ها و تشخیص بهتر در صورت لزوم – پزشکان عمومی در برخی از  اوقات بعد از ویزیت اولیه بیمار خود، در صورتی که از تشخیص خود اطینان کافی نداشته باشند او را به پزشکان متخصص و یا فوق تخصص معرفی می کنند. گاهی اوقات نیز بیماری مراجعه کننده از حیطه تخصصی پزشک متخصص خارج است و برای تشخصی و درمان بهتر او را نزد متخصص مربوطه معرفی می کند.

شما اگر قصد پزشک شدن دارید با کارهای اجرایی مانند موارد زیر سر و کار دارید:

کمک گرفتن از دیگر حرفه های بهداشتی مانند فیزیوتراپیست ها و پرستاران

مدیریت و امور اداری مانند سازماندهی و کنترل پرستاران و کادر پزشکی درمانگاه یا بیمارستان، نوشتن نامه و گزارش و نگهداری سوابق بیمار

آموزش های بهداشتی برای گروه های بیمار مانند زنان باردار، افراد سیگاری و افراد دیابتی

استعداد در درک علوم و ریاضی

دقت و توجه به جزئیات

به روز بودن و آگاهی از جدیدترین تکنیکها و ابزارها

قابلیت حفظ تمرکز برای کارهای پی در پی

توانایی توضیح  دستورات و علائم به کودکان

 

 

تحصیلات لازم و ورود به شغل چشم پزشکی

فارغ التحصیلان رشته چشم پزشکی  که از تخصص های پزشکی است می توانند به این شغل وارد شوند.

 

فرصت های شغلی و بازارکار چشم پزشک

اغلب چشم پزشکان به صورت مستقل کار می کنند. البته برخی نیز در بیمارستان ها یا کلینیک ها استخدام می شونددر صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، چشم پزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد

سایت مرتبط