)مهندسی شیمی (شاخه ای از علوم مهندسی است که با طراحی، ساخت و بهره برداری از فرآیندها و کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی درگیر است. منظور از صنایع شیمیایی آن دسته از صنایع هستند که در آنها تغییری شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیک مواد خام را به محصولات با ارزش صنعتی تبدیل می کنند. حیطه اصلی مطالعات یک مهندس شیمی بر سه بخش، اختلاط، مهندسی واکنش و جداسازی دارد[۱]. بر این مبنا کارخانجات بسیاری از قبیل واحدهای یکپالایشگاه، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع غذایی، صنایع داروئی و تجهیزات پزشکی، صنایع سلولزی، صنایع پلیمر، صنایع شیمیایی معدنی و بسیاری دیگر از صنایع به طور مستقیم از کاربردهای علم مهندسی شیمی بهره می برند. به این بخش از مهندسی شیمی که با فرایندهای صنعتی شیمیایی در مقیاس بزرگ ارتباط دارد، در اصطلاح مهندسی فرایند گفته می‌شود.

فرایندهای مجزایی که توسط یک مهندس شیمی به کار گرفته می‌شوند (مانند تقطیر، استخراج و...)،عملیات واحد نام داشته و شامل ،عملیات انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرایندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند.

سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرایند با استفاده از موازنهٔ جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می‌شود. مهندسین شیمی اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنشو پدیده‌های انتقال را به کار می‌گیرند.

مهندسی شیمی نوین، گستره‌ای فراتر از مهندسی فرایند را در بر می‌گیرد. هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش فیزیک و ریاضیات در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی علاوه بر فرایندهای تولید مواد اولیهٔ پایه، بلکه در توسعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون تجهیزات پالایشگاهی. هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است. به عنوان مثال‌هایی از این محصولات می‌توان بهالیاف، منسوجات و چسب‌های بسیار قوی، مواد زیست‌سازگار و داروهای جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم زیست‌شناسی،مهندسی پزشکی و اغلب شاخه‌های مهندسی دارد.

 

 

 

تواناییهای عمومی موردنیاز و قابل توصیه:

یک دانشجوی مهندسی شیمی در درجه اول باید در دروس ریاضی قوی باشد و دو درس فیزیک و شیمی در مراحل بعدی قرار دارد.

 

فردی که رشته مهندسی شیمی را انتخاب می­کند باید در ریاضیات و فیزیک قوی باشد. البته در این رشته، درس شیمی نیز اهمیت دارد اما ریاضیات و فیزیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. همچنین داوطلبان آزمون سراسری باید بدانند که رشته مهندسی شیمی رشته آسانی نیست، پس اگر داوطلبی به تحقیق و مطالعه مستمر علاقه زیادی ندارد، بهتر است که وارد این رشته نشود.

 

دانشجویان مهندسی شیمی نسبت به دانشجویان رشته­های مهندسی دیگر تنها 9 واحد بیشتر شیمی می­خوانند. یعنی علاوه بر شیمی عمومی 1 که در اکثر رشته­های مهندسی ارائه می­شود، شیمی عمومی 2، شیمی آلی و شیمی تجزیه نیز مطالعه می­کنند. در مقابل، ریاضی در این رشته بسیار اهمیت دارد چون یک مهندس شیمی برای طراحی راکتور، برج و مبدل نیاز به دانش ریاضی دارد.

 

علاوه بر ریاضی و فیزیک، تسلط بر زبان انگلیسی نیز در این رشته بسیارمهم است چون اکثر کتب تخصصی این رشته به زبان انگلیسی می­باشد. همچنین دانشجوی این رشته باید دارای دقت خوبی باشد برای آن که در مهندسی شیمی علاوه بر آزمایشهایی در مقیاس بزرگ، آزمایشهایی در مقیاس کوچک نیز وجود دارد. برای مثال ما در شیمی تجزیه بعضی آزمایش­هایمان در حد میلیونیم P.P.M است و بدون شک در چنین آزمایشی اگر یک صدم گرم نیز اشتباه بشود، همه آزمایش به هم می­ریزد.

 

صنایع شیمیایی کشور ما بسیار بکر و دست­نخوره است و ما تاکنون از امکاناتمان بخوبی بهره­برداری نکرده­ایم برای مثال بسیاری از فرآورده­های شیمیایی مثل مواد ولیه دارویی، بهداشتی و آرایشی را که تولیدشان نیز نسبتا راحت است از خارج از کشور وارد می­کنیم و یا در خیلی از کاتالیزورهای صنعت نفت جا برای فعالیت افراد خلاق و نواوری که کوشا و فعال باشند، وجود دارد.

 

 

 

توانائی های فارغ‌‌التحصیلان:

صنایع گاز: فارغ­التحصیلان این رشته می­توانند پس از پایان تحصیلات و کسب تجربه لازم، امور متفاوتی را از نظر طراحی، ساخت، اجرا و نظارت بر اجرای طرحهای مختلف به عهده گیرند که در زیر به برخی از آنها اشاره می­شود:

 

1ـ طراحی، محاسبه و ساخت واحدهای نم­زدایی و شیرین­سازی گاز طبیعی.

 

2ـ طراحی، محاسبه و ساخت واحدهای تفکیک کننده اجزای گاز طبیعی.

 

3ـ طراحی خطوط لوله انتقال گاز طبیعی از مخازن گاز به پالایشگاهها.

 

4ـ راهبری و نظارت بر عملکرد پالایشگاههای گاز طبیعی.

 

5ـ انجام کلیه محاسبات مربوط به گاز طبیعی از قبیل محاسبات مربوط به تشکیل هیدراتهای گازی و غیره.

 

6ـ طراحی و نظارت بر عملکرد خطوط لوله گاز طبیعی از پالایشگاهها به مراکز مصرف.

 

7ـ طراحی شبکه­های توزیع گاز طبیعی در شهرها.

 

8ـ طراحی و ساخت دستگاههای جداساز گاز ـ مایع، گاز ـ جامد و مایع ـ جامد.

 

صنایع غذایی: فارغ­التحصیلان این رشته دارای تواناییهای زیر هستند:

 

1ـ رفع اشکال و حل مشکلات مربوط به این تخصص.

 

2ـ تطبیق شرایط کمی و کیفی تولید با تقاضا.

 

3ـ توسعه و انتقال فن­آوری به منظور بهبود شرایط تولید در صنایع غذایی

 

4ـ برنامه­ریزی فعالیتهای تولید در صنایع غذایی

 

5ـ طراحی و نظارت بر ساخت دستگاهها و شبکه­های موردنیاز در صنایع غذایی مانند راکتورها و برجهای جذب و دفع.

 

6ـ نظارت بر نصب و راه­اندازی سیستمها.

 

7ـ بهره برداری از صنایع به نحو مطلوب (از لحاظ فنی و اقتصادی)

 

فارغ­التحصیلان این دوره توانایی کافی در احراز مشاغل و ایفای وظایف زیر را دارند: انجام محاسبات و تعیین مشخصات وسایل، دستگاهها و فرآیندهای شیمیایی که در صنایع نفت مورد استفاده قرار می گیرد. منظور از طراحی فرآیند در صنایع نفت، استفاده از داده­های موجود به منظور محاسبه و تعیین مشخصات فنی یک دستگاه یک واحد و یا یک کارخانه تا حد تشکیل نمودار جریانی کامل است.

 

پالایش: فارغ­التحصیلان این رشته دارای تواناییهای زیر هستند:

 

فعالیت در پالایشگاههای نفت و گاز،کارخانه­ها و مجتمع­های پتروشیمی، کارخانه­های تصفیه روغن، امور انتقال فرآورده­ها و واحدهای تولید مواد شیمیایی و همچنین همکاری با مراکز علمی و صنعتی کشور در زمینه برنامه­ریزی و گسترش این صنایع.

 

 

 

رابطه مهندسی شیمی با علم شیمی

آیا می­دانید که دانشجویان گرایشهای مختلف رشته مهندسی شیمی تنها 12 واحد شیمی می­گذرانند که از این 12 واحد نیز 3 واحد در اکثر رشته­های مهندسی ارائه می­شود.

 

و آیا می­دانید که بیشتر دروس شیمی با رشته­های مهندسی دیگر، بخصوص مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات مشترک است.

 

 

عنوان کامل این رشته، مهندسی صنایع شیمیاست. یعنی همان­طور که ما مهندسینی در صنایع الکترونیک ومکانیک داریم، در صنایع شیمی نیز داریم. اما به مرور کلمه صنعت از عنوان یک رشته حذف شده و به همین دلیل داوطلبان آزمون سراسری فکر می­کنند که مهندسی شیمی شبیه به رشته شیمی است. در حالیکه نسبت بین مهندسی شیمی و شیمی مثل نسبت بین مهندسی برق و فیزیک می­باشد.

 

به دست آوردن مواد شیمیایی در آزمایشگاه به علم شیمی باز می­گردد. یعنی وقتی که ما در آزمایشگاه ماده A را با B ترکیب می­کنیم و ماده C به دست می­آید از علم شیمی استفاده کرده­ایم اما این که از چه طریقی A, B به C می­رسیم در حیطه مهندسی شیمی قرار دارد. از سوی دیگر یک شیمیست در آزمایشگاه فعالیت می­کند در حالیکه یک مهندس در مقیاس صنعتی کار می­کند و برای رسیدن به هدف خود از دروس مهندسی مثل انتقال حرارت، انتقال جرم، مکانیک سیالات، طراحی رآکتورها و یا ترمودینامیک یاری می­گیرد. به عبارت دیگر در مهندسی شیمی فقط از علم شیمی به عنوان یک پایه استفاده می­شود و سپس به سراغ دروسی می­رویم که محاسباتی ومهندسی هستند.

 

تفاوت عمده مهندسی شیمی با شیمی در این است که مهندس کارش طراحی است در حالی که شیمیست­ها با کارهای آزمایشگاهی روبرو هستند. البته در این رشته دروش شیمی نیز وجود دارد اما شباهت این رشته به سایر رشته­های مهندسی، بخصوص مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات بیشتر از شباهت این رشته به شیمی است. در حقیقت یک مهندس شیمی به عنوان حد واسط بین آزمایشگاه و مصرف کننده، از اطلاعات شیمیست­ها استفاده کرده و مواد شیمیایی را به تولید صنعتی می­رساند.

 

برای یک شیمیست تنها تولید ماده مهم است؛ این که وقتی دو ماده با همت ترکیب می­شود، چه ماده­ای به وجود می­آید. اما یک مهندس شیمی به طراحی دستگاههایی می­پردازد که ماده فوق را به کیفیت بالایی می­رساند.

 

 

نکات تکمیلی

رشته مهندسی شیمی نسبت به رشته­های مهندسی دیگر جدید است، چرا که این رشته زاییده ضرورت و نیاز صنعت مکانیک، الکترونیک و عمران می­باشد.

 

برای مثال به مرور زمان صنعت به مهندس مکانیکی احتیاج پیدا کرد که از تحولات و فرآیندهای شیمیایی اطلاع داشته باشد و بتواند دستگاههایی را طراحی کند که در آنها فرایندهای شیمیایی اتفاق می­افتد. در نتیجه شروع به تربیت مهندسین مکانیکی کرد که بیش از معمول تحصیل کردگان این رشته از علم شیمی مطلع باشند و این دسته از متخصصان همان مهندسین شیمی هستند.

 

در یک پروژه، که با حضور مهندسین رشته­های مختلف انجام می­گیرد، مهندس شیمی کار اولیه را برعهده دارد. برای مثال اگر قرار باشد یک برج برای تقطیر ماده­ای ساخته شود؛ کار طراحی این برج، تعیین ارتفاع، قطر و نوع موادی که باید در ساخت آن به کار برده شود و همچنین تعیین درجه دما و فشار آن برعهده مهندس شیمی است.

 

 

معرفی اجمالی گرایشهای مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی

رشته مهندسی شیمی با 8 گرایش صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، طراحی فرآیندهای صنایع نفت، صنایع پالایش و شیمیایی سلولزی؛ یکی از رشته­های گسترده دانشگاهی است.

 

البته در دوره کارشناسی هر یک از گرایشهای فوق، تنها 12 تا 13 واحد تخصصی دارند و بیشتر واحدهایشان مشترک است. چرا که اصول مهندسی در صنایع بسیار متنوع و گسترده شیمیایی، یکسان می­باشد.

صنایع شیمیایی معدنی

 

گرایش صنایع شیمیایی معدنی، مواد معدنی و غیرآلی را به فرآورده­هایی مثل سیمان، لعاب، آجرهای نسوز و ... تبدیل می­کند.

 

اکتشاف و استخراج مواد معدنی به رشته معدن باز می­گردد، اما فرآورده­های مواد معدنی در حیطه مهندسی شیمی گرایش شیمیایی معدنی قرار دارد.

 

هر کارخانه تولید مواد غیرآلی مثل سیمان، گچ، شیشه نسوز و دیرگداز دارای یک فرآیند است. یعنی از زمانی که محصول خارج می­گردد؛ فرآیندی روی آن انجام می­گیردکه طراحی این فرآیند برعهده مهندس شیمی صنایع شیمیایی معدنی می­باشد. همچنین تولید هر ماده معدنی مثل کودهای شیمیایی معدنی، حشره­کشها، نمک­ها، رنگ­های معدنی و حتی لعاب روی کاشی­ها در حیطه کار مهندسی شیمی گرایش شیمیایی معدنی قرار دارد

 

 

صنایع پتروشیمی

پس از اکتشاف نفت، به تدریج مواد شیمیایی مختلفی از آن به دست آمد و صنعت جدید به نام صنعت پتروشیمی بنیان گذاشته شد. صنعتی که ماده اولیه آن مشتقات نفت و گاز است یعنی با انجام واکنش­های فیزیکی و شیمیایی در هیدروکربن­های مایع و گاز می­توان به فراورده­های پتروشیمی دست پیدا کرد. فرآورده­هایی که دارای ارزش افزوده بسیاری است. چون هر یک دلار نفتی که به فرآورده­های پتروشیمی تبدیل می­شود، ارزش افزوده آن حدود صد دلار خواهد شد. اما متاسفانه در کشور ما میلوینها تن از این ماده گرانقدر بدون این که ارزش افزوده­ای به آن اضافه شود، صادر می­گردد و گاه همین ماده با مختصر عملیاتی، با قیمت صدها برابر وارد کشور می­گردد.

 

از همین­جا می­توان به اهمیت مهندسی شیمی گرایش پتروشیمی پی برد چون وظیفه مهندسی پتروشیمی طراحی دستگاهها و فرایند تولید موادمختلف از جمله کودهای شیمیایی، شوینده­ها و فرآورده­های پلیمری (مواد اولیه پلاستیک­ها، لاستیک­ها والیاف مصنوعی) و مواد شیمیایی (اسیدها، حلالها) از نفت و برشهای نفتی است.

 

گفتنی است که دروس تخصصی دانشجویان این رشته بیشتر در مورد کاتالیزورهای صنعتی است که در راکتورها به کار می­رود.

 

 

صنایع گاز

مهندس شمی گرایش گاز شامل تمام فرآیندهایی است که بر روی گاز انجام می­شود، تا این ماده قابل مصرف گردد.

 

برای مثال عمق چاهی که برای استخراج گاز زده می­شود، قطر لوله­ای که گاز را از چاه به پالایشگاه و یا از پالایشگاه به شبکه­های شهری منتقل می­کند، نحوه انتقال گاز از چاه به پالایشگاهف نحوه گرفتن گاز دی اکسیدکربن از این ماده (برای جلوگیری از خورده شدن لوله­ها)ف نحوه شیرین کردن گاز ( به گاز اولیه که از چاه استخراج می­شود، گاز ترش می­گویند که قابل مصرف نیست و باید طی فرآیندهایی آن را به گاز شیرین که قابل استفاده در مصارف شهری و ... است تبدیل کرد) همه در حیطه فعالیت یک مهندس شیمی گرایش گاز قرار دارد.

 

 

صنایع پلیمر

مهندس پلیمر وظیفه ساخت فرآورده­های پلیمری مصنوعی از جمله رنگهای شیمیایی، پوشش کابلها، لاستیک­ها را از مواد نفتی برعهده دارد. این رشته که تا سال 1362 یکی از گرایشهای مهندسی شیمی بود، در حال حاضر به عنوان یک رشته مستقل با دو گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ارائه می­شود. اما با این وجود هنوز در تعداد محدودی از دانشگاههای کشور، مهندسی پلیمر یک رشته مستقل نیست بلکه یکی از گرایشهای مهندسی شیمی می­باشد.

 

یک مهندس پلیمر حداقل 12 یا 13 درس تخصصی در زمینه گرایش صنایع پلیمر و یا تکنولوژی و علوم رنگ گذرانده است و در نهایت نیز کارشناس در یکی از دو گرایش فوق می­شود. اما مهندسی شیمی گرایش صنایع پلیمر بیشتر دروسی که می­خواند با مهندسی شیمی در مفهوم عام آن ارتباط دارد و در نهایت در یکی از زمینه­های پلیمر مثل فرآیند شکل­دهی پلیمر یا طراحی واحدهای صنعتی تولید پلیمر، تبحر پیدا می­کند.

 

 

شیمیایی سلولزی

با وجود این که قرن حاضر، دوران رشد و روز افزون تکنولوژی کامپیوتر و فرآورده­های آن است، اما هنوز فرهنگ، تمدن و دانش بشری نیازمند یک وسیله ابتدایی انتقال دانش یعنی کاغذ می­باشد و برای دست­یابی به این فرآورده مهم باید مجهز به دانشی گردد که در رشته مهندسی شیمی گرایش شیمیایی سلولزی می­توان به آن دست یافت. چون یک مهندس شیمی گرایش شیمیایی سلولزی در زمینه تبدیل چوب به کاغذ تخصص دارد و دروس تخصصی آن بیشتر در مورد خمیرگیری و یا تبدیل چوب به کاغذ می­باشد. به همین دلیل نیز تحصیل دانشجویان این رشته در دانشکده فنی پردیس واقع در استان گیلان رضوانشهر (چوکا) می­باشد.

 

همچنین این گرایش دارای کاربردهای جدیدی در صنعت امروز می­باشد.

 

همان­طور که می­دانیم قسمت عمده چوب از سلولز تشکیل شده است. همچنین ضایعات کشاورزی مثل پوست برنج و یا سبوبس برنج و ضایعات برگ درختان دارای مقادیر قابل توجهی سلولز است که این ضایعات در بسیاری از نقاط به عنوان یک عنصر مزاحم سوزانده شده و باعث آلودگی محیط زیست می­شود. اما امروزه در کشوری مثل آمریکا از همین ضایعات برای تولید یک نوع سوخت به نام اتانول که در ترکیب با بنزین، سوخت بسیار خوبی است، استفاده می­شود. و در این فرایند مهندسین شیمیایی سلولزی نقش بسیار مهمی را برعهده دارند.

 

 

صنایع غذایی

یکی از کاربردهای مهندسی شیمی در تولید مواد غذایی و بخش­های صنایع غذایی مانند میکروبیولوژی غذا، شیمی غذا و کنترل کیفی صنایع غذایی است. برای مثال در سوپرمارکت­ها و فروشگاهها، مواد غذایی بیشتر به حالت کنسرو وجود دارد که تهیه این کنسروها با حفظ اصول ایمنی و بهداشتی نیاز به یکسری محاسبات دارد که این محاسبات توسط یک مهندس شیمی صنایع غذایی انجام می­گیرد.

 

همچنین طراحی دستگاههایی که فرآیند خشک کردن را انجام می­دهند مثل غذاهای بچه که به صورت پودر تهیه می­شود و طراحی دستگاههای استریلیزه، پاستوریزه و یا منجمد کننده برعهده متخصصین همین رشته می­باشد.

 

در کل اگر کسی دوست دارد بداند که غذاهای کنسرو شده، منجمد شده و .... چگونه تهیه می­شود و یا چه مواد باارزشی در غذاها هست و کدام غذاها برای سلامت بدن خوب است، می­تواند وارد رشته صنایع غذایی بشود.

 

 

پالایش

دانشجوی گرایش پالایش در پالایشگاههای کشور که نفت خام را به فرآورده­های نفتی تبدیل می­کنند، مشغول به کار شده و در اصل وظیفه طراحی پالایشگاهها را برعهده دراد.

 

گرایش پالایش به طراحی پالایشگاهها باز می­گردد. یعنی دانشجوی این گرایش شیوه طراحی دستگاههایی مثل برجهای تقطیر، دستگاههای جداکننده مایعات از مایعات و گازها از مایعات را می­آموزد. دستگاههایی که مشتقات ئیدروکربین مثل بنزین و گازوئیل و مواد سنگین­تر مثل قیر و شوینده­ها را از نفت خام جدا ساخته و به دست می­آورند.

 

 

طراحی فرآیندهای صنایع نفت

فرآیند یعنی عملکرد با روش و طریقی که بتوان به یاری آن ماده­ای را از حالتی به حالت دیگر تغییر شکل داد و منظور از مهندس طراحی فرایندهای صنایع نفت یعین فردی که روش این تغییر وتحول را طراحی کند چون برای تبدیل یک ماده از حالت اولیه به حالتی خاص لازم است که دستگاههایی طراحی شده و محاسباتی انجام بگیرد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت.

 

طراحی صنایعی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم به نفت خام یا فرآورده­های پالایشگاه و یا صنایع پتروشیمی است به مهندس شیمی گرایش طراحی فرآیندها مربوط می­شود.

 

همان­طور که می­دانید گرایشها در سطح لیسانس تفاوتی با هم ندارند و حتی نمی­توان بین بعضی از گرایشها مرز مشخصی قائل شد. اما در کل می­توان گفت که گرایش پالایش صرفا به پالایش نفت و گاز برمی­گردد همچنین گرایش پتروشیمی فقط در زمینه تولید مواد پتروشیمی است در حالی که گرایش طراحی فرآیندها در کلیه امور از جمله نفت و گاز و مواد پتروشیمی دخالت دارد. همچنین تهیه بعضی مواد منحصرا متعلق به این گرایش می­باشد. مثل ترکیب دو ماده پارافین و کلر و ایجاد یک محصول جدید به نام پارافین کلره که به عنوان یک ماده خاموش کننده حریق مورد استفاده قرار می­گیرد و تولید آن نیز به گرایش پالایش و یا پتروشیمی باز نمی­گردد.

 

یک مهندس شیمی گرایش طراحی فرآیندهای صنایع نفت واکنش­های خاصی را از شیمیست­ها می­گیرد و با توجه به شرایط محیطی، اقتصادی و ... بهترین روش تولید مواد شیمیایی و خالص سازی آنها را پیدا می­کند، که البته در این راه باید عوامل مهمی مثل انتقال جرم، انتقال حرارت و روابط ترمودینامیکی را محاسبه کرده و به طراحی راکتور و مبدلهای حرارتی بپردازد.